O autorze
Ekonomista z zawodu, a mol książkowy z wyboru.

McMafia

Misha Glenny
McMafia
Misha Glenny
McMafia Wydawnictwo Sonia Draga
Są tak naprawdę wszędzie. Jedni wyglądają na pozbawionych komórek mózgowych osiłków, inni przypominają bankowców i biznesmenów. Kontrolują każdą sferę rynku pół i nielegalnym towarem. Nazywani są różnie, ale Misha Glenny określił ich słowem McMafia.

Zacznijmy od najważniejszego- ta książka nie jest powieścią sensacyjną, ale dokumentem, będącym efektem trzyletniej pracy dziennikarza śledczego. Autor wykonał pracę niebagatelną. W książce opisuje tak zorganizowaną przestępczość całego świata, począwszy od Bułgarii i Jugosławii, poprzez kraje azjatyckie, afrykańskie, oraz obie Ameryki. Precyzyjna i wnikliwa analiza mechanizmu działania świata przestępczego i powiązań organizacji przestępczych ze światem polityki i władzy. Powiązania te są coraz bardziej widoczne, tym bardziej, że sami zainteresowani często ich nie kryją, uznając, że będą bezkarni po kres czasów.


Przestępców całego świata łączy jedno. Są bezwzględni, posiadają często doświadczenie wojskowe lub policyjne, są nastawieni na sukces i wiedzą, że tylko okrutne i zdecydowane działania zapewnią im upragnione korzyści materialne i bezkarność. Tak przedstawieni przez Glennego przestępcy rozbijają wyidealizowany obraz mafiosa- człowieka honoru, żywcem przeniesionego z książek Mario Puzo. Współcześni mafiosi za nic mają takie słowa jak honor, lojalność czy szacunek. Dla nich liczy się tylko pieniądz, który zapewnia władzę.

Działania mafiosów nie przyniosłyby efektu, gdyby nie zwykli ludzie. Zachęceni perspektywą zakupu tańszego alkoholu czy papierosów, nie zdają sobie sprawy z tego, że oto wspomagają świat przestępczy. Wszak pieniądz nie śmierdzi, więc mafia zarabiać może na wszystkim.


A nam pozostaje smutna konkluzja, że w sposób uczciwy dorobić się nie sposób.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...