O autorze
Ekonomista z zawodu, a mol książkowy z wyboru.

Nieziemskie wyzwanie

Scott Kelly
Nieziemskie wyzwanie
Rok w kosmosie, życie pełne odkryć
Scott Kelly
Nieziemskie wyzwanie
Rok w kosmosie, życie pełne odkryć Wydawnictwo Sonia Draga
Podobno kosmonauci to Ci najlepsi z najlepszych. W szkołach byli oni skrzyżowaniem Ananiasza z Mc Gywerem, grzeczni, posłuszni i pochodzą zazwyczaj z dobrych i kochających rodzin. Tak wyidealizowanym wizjom przeczy Scott Kelly

Mamy ostatnio wysyp autobiografii. Każdy, kto coś przeżył, uważa, że powinien podzielić się swoim życiem z innymi. Często trafiają do nas książki, które zainteresują zapewne tylko ich Autora, jednak Scott Kelly przeżył coś, co dla wielu zjadaczy chleba jest nieosiągalne. Rok w kosmosie? To jest to, więc nie będąc fanem badań kosmicznych chętne sięgnąłem po tę książkę i jak się spodziewałem, jest ona interesująca nie tylko dla fanów kosmosu. To również książka o nieszczęśliwym dzieciństwie w kraju, który obiecywał szczęście, książka napisana ze szczerością, graniczącą wręcz z auto wiwisekcją.


Czy dzieciak urodzony w patologicznej rodzinie, mający problemy z nauką może osiągnąć szczyty? Tak, jeśli w odpowiednim momencie ktoś pokieruje jego życiem. Takie przesłanie płynie z kart tej książki. Kelly z rozbrajającą szczerością opisuje chwile, kiedy jako kilkulatek zostaje uznany za kogoś, kto nie wymaga opieki i pozostawiany, wraz z bratem, na czas pijatyk rodziców. Trudno, by ktoś taki miał konkretyzowane lany na przyszłość, jednak kiedy już pojmie, co jest jego przeznaczeniem, zrobi wszystko, by to osiągnąć. Chcieć znaczy móc, jeśli więc Quasimodo może zdobyć piękną kobietę, to i syn alkoholików może polecieć na rok w kosmos. Jest więc ta książka wspaniałym pocieszeniem dla tych, którzy marzą o zianie swego życia i osiągnięciu czegoś więcej.

Głównym motywem książki jest rok spędzony w kosmosie i Czytelnik może mieć wrażenie, iż przez całe życie Kelly dążył właśnie do tego. Oczywiście teza ta jest z gruntu fałszywa, więc lepiej skupić się na ciekawostkach, nie tylko z życia Autora, ale przede wszystkim z tego jednego roku. A rok ten to nie tylko niesamowita kosmiczna przygoda, ale przede wszystkim wojskowa i naukowa współpraca rosyjsko amerykańska, nawiązana z konieczności, zaowocowała jednak prawdziwą przyjaźnią, z tych zawiązanych w pracy i podlaną litrami wspólnie wypitej wódki. Przede wszystkim jednak ta książka o nietuzinkowym życiu tuzinkowego mężczyzny.


Takiego jak Ty, lub ja.


[block position=”inside”]52341[/block]
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...