O autorze
Ekonomista z zawodu, a mol książkowy z wyboru.

Nie i Tak

Nie i Tak
Adam Ferency w rozmowie z Marią Jaszewską
Nie i Tak
Adam Ferency w rozmowie z Marią Jaszewską Wydawnictwo Editio
Aktor ról charakterystycznych, który potrafi jednym gestem i mimiką twarzy sprawić, że nawet drugoplanowa rola pozostaje na długo w pamięci widza. Adam Ferency. I wszystko jasne.

Z wywiadami jest ten problem, iż rozmówca zaczyna swój przekaz od kołyski zanudzając czytelnika najdrobniejszymi szczegółami z dzieciństwa. Czytelnik zaineresowany tym, jak kreowana była konkretna rola, z której zapamiętano aktora, jest zasypywany informacjami o kolorze bielizny i ulubionych zabawkach z dzieciństwa. Przyznam, że sięgając po te książkę, obawiałem się, że jest to kolejny wywiad z tego właśnie gatunku. Ale odtwórca Wojtka Kiełzy z Gorączki, czy Misia z Dziecinnych pytań, wart był ryzyka.


Z aktorami jest ten problem, że postrzegamy ich przez pryzmat ról, jakie grają. Jeśli nasza sympatia uzależniona jest od wiarygodności z jaką aktor odtwarza daną rolę, jeśli identyfikujemy aktora z kreowaną postacią to wynajmy tym samym, niemo wprawdzie, uznanie dla jego kunsztu. Jeśli zaś zapamiętujemy aktora z filmu, w którym grał epizod, występował tak naprawdę w jednym tylko ujęciu, ale wiemy, że bez tego ujęcia film byłby pozbawiony pełni przekazu, to uznanie nasze jest jeszcze większe. I tak właśnie jest z Adamem Ferencym, aktorem, którego warunki fizyczne nieco zaszufladkowały go do ról ludzi zagubionych lub nieporadnych, albo czarnych charakterów pierwszej wody. Co ciekawe, nawet jeśli Ferency grał malwersanta, lub krwawego czerwonoarmiejca, budził sympatię widza, pokazując, że nie wszystko w życiu można przedstawić dwubiegunowo. Powiem szczerze, lubię tego kanciastego łysola, a po lekturze wywiadu, jaki przeprowadziła z nim Maja Jaszewska, polubiłem go jeszcze bardziej.

Jeśli czytelniku sięgasz po takie wywiady w poszukiwaniu skandali obyczajowych, plotek i drobnych sensacji, to nie bierz do ręki tej książki. Stara zasada mówiąca, że w życiu nie wszystko jest na sprzedaż, stała się w niej urzeczywistnieniem. Nie znajdziesz tu spisu kochanek Aktora, cudownych nawróceń i tego rodzaju wyznań. Jeśli jednak chcesz poznać wnętrze przez pryzmat drobnych doświadczeń takich jak sposób obcowania z malarstwem, który dużo mówi o sposobie pracy nad rolą, to książka dla Ciebie. Ten wywiad bowiem jest serią rozmów na z pozoru przypadkowe tematy, jednak z tego pozornego chaosu wyłania się nasz bohater. Przywiązanie do chusteczek z materiału, nadmorska samotnia, gdzie jest kominek i ulubione książki czy młodzieńcze próby gry na mandolinie. Praca nad Przesłuchaniem czy tą epizodyczną rolą w Gorączce. Zresztą co tu dłużej opowiadać. Czytać, po prostu czytać.


A potem choćby obejrzeć Bożą podszewkę z tą wspaniałą, przepełnioną zwykłym ludzkim, nieudawanym i jakże naturalnym patriotyzmem.


Czy chcesz dostawać info o nowych wpisach?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...