O autorze
Ekonomista z zawodu, a mol książkowy z wyboru.

Etykieta japońska

Boye Lafayette De Mente
Geoff Botting
Etykieta japońska
Boye Lafayette De Mente
Geoff Botting
Etykieta japońska Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Jak podróżować po Japonii i kontaktować się z jej mieszkańcami nie popełniając na każdym kroku faux pas? Jak nie zaśmiać się na widok, dla nas niezrozumiałych, rytuałów i zwyczajów, by nie dotknąć gospodarzy? Trzeba je po prostu poznać, choćby w stopniu podstawowym. I temu właśnie ma służyć ta niepozorna książeczka.

Współczesny świat jest tak naprawdę małą, globalną wioską. Zdobycze techniki umożliwiają nam szybkie przemieszczanie się po świecie, ku uciesze turystów i nadziei, na osiągnięcie zysków, biznesmenów. Jedni i drudzy mają więc szanse na odwiedzenie Japonii. W tak egzotycznym i hermetycznie zamkniętym kraju można, z jednej strony, nie zauważyć, że popełnia się nietakt, z drugiej zaś strony, nie dostrzec, ku uciesze złośliwców, mniej lub bardziej zamierzoną obrazę. Oczywiście poradnik, z którym mamy do czynienia, pisany jest dla czytelnika francuskiego, ale na pewno i nasz czytelnik na lekturze tej książki może tylko zyskać.


Sposób powitania, z ukłonami, czy uściskiem rąk, którymi, broń boże, nie należy potrząsać, zwyczajowe upominki, których gospodarz za nic w świecie nie otworzy w naszej obecności i wreszcie ten dość czasochłonny rytuał parzenia herbaty, w którym kryje się tęsknota za pięknem i harmonią. Wreszcie jak trzymać pałeczki, by nie wyjść na zupełnego gbura? Każdy ze zwyczajów ma swoje historyczne uzasadnienie, czego oczywiście Autorzy nie pominęli, uzupełniając jednocześnie książkę o podręczny słownik zwrotów, wraz z transkrypcją ich wymowy. Nawet więc, jeśli w najbliższym czasie nie pojedziecie kochani do Japonii, to te ostatnie warto poznać, choćby po to, by rozbawić towarzystwo w czasie imprezy.

A po takim „o-kawari kudasai” z pewnością zyskamy w oczach płci pięknej. O to też nam czasami chodzi?


Czy chcesz dostawać info o nowych wpisach?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...