O autorze
Ekonomista z zawodu, a mol książkowy z wyboru.

Trzymajmy się

Magdalena Samozwaniec
Trzymajmy się
Życiowe rady dla starych i młodych
Magdalena Samozwaniec
Trzymajmy się
Życiowe rady dla starych i młodych Wydawnictwo Iskry
Mężczyźni wymyślili pocałunek, aby ukochanej kobiecie nareszcie usta zamknąć.

Uwielbiam te bon moty Magdaleny Samozwaniec. Córka i wnuczka Kossaków, siostra Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, pierwsza dama polskiej satyry, poliglotka i pisarka. Czterdzieści pięć lat po jej śmierci otrzymujemy zbiór felietonów opatrzonych wspólnym tytułem „Trzymajmy się” i jakże mylącym podtytułem „Życiowe rady dla starych i młodych”. Nie jest to, wbrew tym tytułom, kolejny zbiór rad dla ludzi, którzy chcą być wiecznie młodym i szczęśliwym. Pisarka zdawała sobie sprawę, że każda rada przeznaczona jest tylko dla tego, kto jej udziela, zupełnie jak szyte na miarę ubranie. Czym jest więc ta książka? To przede wszystkim opowieść o Magdalenie Samozwaniec, jej życiu, spojrzeniu na otaczającą rzeczywistość i tęsknota za czasami, w których była szczęśliwa, czasem, w którym otaczał ją parasol ochronny Wojciecha Kossaka.


Bowiem to ojciec i siostra byli jedynymi, na których nasza pisarka nigdy się nie zawiodła. Kochała ich bezkrytycznie, co podkreślała przy każdej okazji. Wszyscy inni, włączając w to brata i córkę byli jej życiową i dotkliwą, bowiem niczym niezasłużoną, porażką. Taki życiowy balast łatwiej jest znieść z uśmiechem na ustach. Mamy więc żartobliwe dywagacje na temat sensu nauki, która daje tylko formalne wykształcenie bez cienia polotu i elementarnej wiedzy. Jak wychowywać dzieci, skoro na każdym kroku epatowane są kultem wojny, stanowiącej przecież największą tragedię ludzkości. Wreszcie jak unikać zawiści ludzkiej i bronić się przed fałszywymi przyjaciółmi? Pytania, na które nie sposób znaleźć dobrych odpowiedzi, są dla czytelnika pretekstem do zainteresowania życiem Autorki, a Rafał Podraza w swym posłowiu odpowiada tylko na niektóre pytania.

A wczesny wiersz Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej będzie wisienką na torcie dla wielbicieli poezji.Czy chcesz dostawać info o nowych wpisach?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...