O autorze
Ekonomista z zawodu, a mol książkowy z wyboru.

Londyn 1967

Piotr Szarota
Londyn 1967
Piotr Szarota
Londyn 1967 Wydawnictwo Iskry
Rok w jednym mieście, mieście o wielu twarzach. To wielkie centrum finansowe z największą giełdą finansową Europy. To skupisko ponad 60 muzeów i stałych galerii. To centrum naukowe z pięćdziesięcioma collegde`ami. Londyn to również Hyde Park, gdzie każdy może wygłaszać swoje polityczne manifesty, które są tolerowane jako kolejne dziwadło. W Londynie każdy znajdzie coś dla siebie, ta ponad ośmiomilionowa metropolia, tygiel kulturowy, wchłonie każdego.

Wyobraźmy sobie, że staliśmy się właścicielami wehikułu czasu. Możemy przenieść się w dowolne miejsce w dowolnym okresie historycznym. Czy skusi nas perspektywa takiej podróży? Niestety, podobno wehikułów czasu jeszcze nie ma. Oj, nie wierzmy w to. Jeden z nich leży na moim biurku. Nie przypomina skomplikowanej machiny, jest niepozorny i zmieści się w dużej kieszeni. Dzięki niemu możemy się przenieść do 1967 roku i przeżyć cały rok w Londynie. Tak, ten wehikuł czasu to świetnie napisana książka Piotra Szaroty.


Londyński bedeker roku 1967. Ta książka nie jest tylko chronologicznym zapisem dwunastu miesięcy miasta, ale również swoistym przypomnieniem czołowych postaci świata kultury XX wieku. Ta sugestywnie napisana książka przenosi nas dosłownie w tamten rok. Czytelnik ma wrażenie współuczestnictwa w tamtych wydarzeniach. Któż z nas nie chciałby być na premierze Powiększenia czy Nieustraszonych pogromców wampirów? Któż z nas nie chciałby zobaczyć koncertu promującego płytę Axis: Bold as Love czy obserwować początki kariery Davida Bowie? Oj, lektura tej książki grozi wywołaniem potrzeby obejrzenia kilku filmów z tamtych lat, słuchaniem muzyki czy lekturą książek. Jeśli więc nie masz czasu, nie bierz tej książki. Jej lekturę przypłaciłem nie tylko ponownym obejrzeniem Powiększenia czy Mechanicznej pomarańczy, ale też kilkugodzinnym słuchaniem klasyki rocka.

Choć z drugiej strony to całkiem przyjemne konsekwencje….Czy chcesz dostawać info o nowych wpisach?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...