O autorze
Ekonomista z zawodu, a mol książkowy z wyboru.

Palinka

Matej Horava
Palinka. Prozy z Banatu
Matej Horava
Palinka. Prozy z Banatu Książkowe klimaty
Banat. W tej rumuńskiej krainie zamieszkali dawno temu Niemcy i Czesi. Szukali nieco lepszego zycia, nowej małej ojczyzny, w której zachowali swe stare zwyczaje, dostosowując je nieco do nowych warunków. Choćby przez zamianę piwa na palinkę.

Palinka. Mocna, owocowa wódka, słodka, pita w temperaturze pokojowej, jest zdradliwym trunkiem. Oprócz mięknięcia nóg, rozwiązuje język i wywołuje wspomnienia. Oczywiście do tych ostatnich sama palinka nie jest konieczna. Czasami wystarczy obraz, smak lub choćby krótkie zamyślenie. I tego właśnie doświadczył bohater książki Mateja Horavy.


Nasz bohater miał bowiem bogatą przeszłość. Mieszkał sobie w Czechach i Bawarii, próbował sportu i muzyki, nawet próbował kompozycji. Wreszcie postanowił zapomnieć, uciec od dotychczasowego świata na dalekiej banackiej prowincji ucząc swoich rodaków języka czeskiego. Od przeszłości jednak nie sposób uciec. Wraca kiedy smakujemy dojrzałych owoców, czy wykonujemy zwykłe domowe czynności. Przypominamy sobie dawno zapomniane wrażenia czy ludzi, z którymi zetknął nas los. Wspomnienia nigdy jednak nie układają się w jedną logiczną całość, skaczemy po naszej przeszłości smakując ją i czasem wyobrażając sobie nasze alternatywne życie. Przeszłość miesza się wtedy z teraźniejszością, tworząc w ten sposób wyimaginowany świat. Świat człowieka samotnego.

Tego właśnie doświadcza nasz bohater. Samotnik, życiowy rozbitek daremnie próbuje uciec od tego, co było. Nie wie, ze dobrodziejstwo amnezji spotyka tylko wybranych. Cierpi więc obdarzając swym cierpieniem czytelnika. Tak, Palinka to książka, której nie sposób opisać. Tę książkę trzeba po prostu przeczytać, wgryzając się w każde słowo, a wrażeń z lektury będzie tyle samo, ilu będzie jej czytelników. Każdy z nas znajdzie bowiem kawałek samego siebie w naszym bohaterze, każdy z nas znajdzie kawałek swojej własnej samotności.


Bowiem samotność właściwa jest każdemu z nas.


Czy chcesz dostawać info o nowych wpisach?

Trwa ładowanie komentarzy...