O autorze
Ekonomista z zawodu, a mol książkowy z wyboru.

Zwrotnik Raka

Henry Miller
Zwrotnik Raka
Henry Miller
Zwrotnik Raka Noir sur Blanc
Nie chcę być rozsądny i logiczny. Nie znoszę tego! Chcę się wyrwać na wolność, chcę cieszyć się życiem. Chcę coś robić, a nie przesiadywać w kawiarni i przez cały dzień mleć ozorem. Jezu, nie jesteśmy bez wad, ale mamy przynajmniej entuzjazm. Lepiej popełniać błędy, niż nic nie robić.

Mili Przyjaciele, obywatele świata żyjący w XXI wieku, uznający się za dekadentów, którzy poznali wszystko, lub prawie wszystko, którzy uważają, że wszystko już zostało powiedziane i odkryte i nic, ale to nic nie jest w stanie was zaskoczyć. Poznajcie prozę, bez której nie byłoby bitników i rewolucji seksualnej dzieci kwiatów. Poznajcie Zwrotnik Raka, Henry`ego Millera.


Ponowne sięgnięcie po lekturę, w którą zagłębialiśmy się w latach młodzieńczych jest przedsięwzięciem nieco ryzykownym. Możemy bowiem dowiedzieć się czegoś nowego o sobie, poznać się na nowo przez pryzmat zdobytych doświadczeń i wrażeń jakie niesie lektura. Kończący piąty krzyżyk mężczyzna patrzy zarówno na świat jak i literaturę zupełnie inaczej niż nastolatek. Doświadczenie to jest tak bezcenne, że trzydzieści lat po przeczytaniu Zwrotnika Raka sięgnąłem po Millera.

Siedemnastolatek czytając Zwrotnik zwróci uwagę na wszechobecny w książce seks. Nic dziwnego, w tym wieku człowiek łasy jest na nowe doznania, a erotyka jest tym czymś, w czym nastolatek dopiero stawia pierwsze kroki. Seks więc, czy to opisany w sposób piękny, czy brudny i wulgarny, pociąga więc każdego młodzieńca i przykrywają to, co w prozie chciał przekazać Autor. Przyznam, że bałem się, iż po latach dostrzegę w książce znowu ten wszechobecny seks. Na szczęście przez te trzydzieści lat dojrzałem nieco i potrafiłem zwrócić uwagę na wyalienowanie głównego bohatera, jego niemożność życia w normalnej rodzinie, rodzaj aspołeczności właściwiej każdemu indywidualiście i atmosferę dekadencji. Wkroczyłem w indywidualną wrażliwość samego pisarza, człowieka pozbawionego ambicji i marzeń. Wkraczamy w świat smutny, w którym rzadki uśmiech jest grymasem, który zakłada się, by świat nie zobaczył prawdziwego ludzkiego oblicza.


Dorośnijmy więc i spójrzmy inaczej na Zwrotnik Raka


Czy chcesz dostawać info o nowych wpisach?

Trwa ładowanie komentarzy...